Evden Eve Nakliyata Hazırlanırken Mobilyaların Demontajı Nasıl Yapılır?

En Kolay Ücretsiz Koli Bulacağınız 7 Yer
Aralık 3, 2017

Aydın Evden eve nakliye bireysel veya çevreniz yardımıyla bile gerçekleşse zorlu bir iştir. Taşınma işlemi için önce ev bulunması ve bulunan evin uygun hale getirilmesi (badana, boya vs.) gerekiyor. Sonrasında ise var olan evinizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Hem eşyalarınızın toparlanması ve paketlenmesi hem de nakliye işlemi için firma araması iyice baş döndürücü bir hal alacak. Dilerseniz bu konuda Aydın Evden Eve Nakliyat  olarak hem paketleme hem de nakliye hizmeti sunabiliriz. Sizlere bu yazımızda nakliye işlemiyle alakalı bazı püf noktalar sunuyoruz.

En Önemli Adım: Doğru Aletlerin Kullanımı
Mobilya demontajı esnasında o mobilyaların tekrar yeni evinizde montaj yapılacağını unutmayın. O sebeple mobilyanın her aksamını doğru aletlerle sökün. Vida ve bağlantı noktalarını ayrı bir yere saklamayı unutmayın. Yine bu aksamlar için özel aletleriyle demonte işlemi gerçekleştirerek, vidanın veya yuvanın yalama halini almasının önüne geçin. Uygun olmayan alet edavatla giriştiğiniz demontaj işleri genellikle eziyete dönüşecektir. Daha önce zorlanmış, yalama halini almış vidalarınız varsa bir parça lastik yardımıyla mobilyanızdan vidayı çıkartabilirsiniz. Dikkatli olmadığınız taktirde hem demonte hem de tekrar montaj esnasında çok büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Vidayı açmak veya sıkmak arasındaki farkı anlayamıyorsanız şu basit yöntemimizi aklınızdan çıkartmayın: Baş parmağınızı vidanın üzerine koyun, diğer dört parmağınız nereye işaret ediyorsa, o yön vidanın sıkılan yönüdür. Genellikle sol yön vidanın açılımını sağ yön ise sıkılmasını sağlar.

Son Adım: Hangi Mobilyalar Demontaj Yapılacak Belirlenmeli
Bazı mobilyalar bulunduğu konumdan ve özellikle apartmandan tek parça halinde çıkabilir. Bu mobilyaların demontaj yapılması hem ekstra efora hem de vakit kaybına sebep olur. Bu sebeple öncelikle hangi mobilyaların kapılardan geçebileceğine ve kırılmadan taşınabileceğine karar vermelisiniz. Küçük eşyalarda ise yine kırılmaması veya zarar görmemesi adına demontaj yapılmaktadır. Sırf taşınabiliyor veya sığıyor diye demontaj yapmaktan kaçınmayın. Demontaj esnasında etiket kullanmaktan çekinmeyin. Özellikle mobilyalarda neyin nereye geleceği, suntanın hangi tarafı öne, hangi tarafı sağa geleceği gibi soru işaretleriyle kafanızın şişmesine engel olacaktır. Montaj esnasında kolaylık sağlayacaktır. Özellikle kırılabilecek mobilyalarınızın demontajı konusunda profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Doğru Aletleri Kullanın

Mobilyaların demontajını yaparken hem vidalar hemde diğer bağlantı elemanlarını sökmek için doğru aletleri kullanın. Farklı aletler ile giriştiğiniz demontaj işleri bir eziyete dönüşebilir. Örnek olarak vidaya uygun torna vidayı kullanmaz isek vidanın başını bozabilir ve vidanın açılma olasılığını çok fazla zorlaştırabiliriz. Dikkatli olun! Eğer başı yalama olan vidalarınız varsa çok fazla kurcalamadan bir parça lastik kullanarak kolayca vidayı mobilyadan çıkarabilirsiniz.
Her vidayı açmak istediğimde aklımdan şu soru geçiyor “acaba vidayı sıkıyor muyum yoksa açıyor muyum” ama bunun basit bir yolu var. Başparmak kuralı baş parmağınızı dik olarak vidanın üzerine koyduğunuz zaman diğer dört parmağınızın gösterdiği yönde vida sıkılıyordur. Tam tersi yönde de açılıyordur. Diğer bir ifade de sağ sağlamlaştırır, sol bollaştırır.

Hangi Eşyaların Demontajının Yapılacağını Belirleyin;

Nakliyat esnasında hangi eşyalar bulunduğu odadan tek parça halinde çıkmıyor ise bu eşyaların demontajının yapılması gerekir. Ayrıca bazı küçük olan eşyalarda taşınma sırasında zarar görmesin diye demontajı yapılır. Buna en basit örnek olarak abajur verilebilir.
Bir başka dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise özellikle sunta ve mdf den imal edilen mobilyaları mutlaka demontajını yapın. Eğer firma demontaj işlerini yapıyorsa basit bir etiket yöntemi ile hangi eşyaların demontajının yapılacağını firma çalışanlarına anlatmak için eşyaların üzerine birer etiket yapıştırabilirsiniz. Başka bir yöntem ise gelen ekibe işe başlamadan bir ön bilgilendirme yapmak böylece çalışanlar isteklerinizi daha iyi anlayıp bu doğrultuda çalışmalarına başlayabilirler. Eğer bu ön bilgilendirme yapılmayıp çalışanlar bir eşyayı paketledikten sonra bunu paketini çıkar ve demontajını yaptıktan sonra paketle derseniz böyle bir iki uyarıdan sonra  çalışanlar artık size kötü bir iş veren gözüyle bakacak ve isteklerinizi çok da hevesle yapmamaya başlayacaklardır.

Mobilyaların Taşınmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bazı mobilyaları evden eve nakliyat için nasıl hazırladıklarını nakliyat firmaları ile tartışma fırsatım da oldu. Bazı mobilyaları zarar görmesin diye özellikle paketlemek istemediklerini duydum. Biraz garibime gitti. Ancak gerekçeleri de mantıklı geldi. Örnek olarak bazı gümüşlükleri cam ve aynalarına zarar gelmemesi için sadece üst ve altlarını bataniye ile sardıktan sonra cam ve aynaları gözükecek şekilde sadece streç ile sardıklarını ve gerekçelerini de şu şekilde hem taşıma hem araça yükleme sırasında bunun hangi tarafı çamlı tüm çalışanlar rahat görsün ve ona göre dikkatli olsun istiyoruz diyorlar. Ancak bu durumu müşterilerimize anlatamıyoruz. Müşterilerimiz hepsinin iyici sarılmasını istiyor. Bu gerekçeler doğru bile olsa müşteri tarafından işten kaçma, yapmak istemem olarak algılandığı için bu tepkiyi veriyorlar. Bu tutumlarında kısmen haklı olsalar da nakliyat firmasının da bir bildiği vardır diye bakmakta gerekir. Firmanın her söylediğine karşı çıkmakta doğru olmasa gerekir. Bu konuda da dengeyi sağlamak gerekli…

Mobilyalarını taşırken dikkat etmeniz gerekn önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz.

1- Mobilyalarınızın ayakları sökülebiliyorsa mutlaka sökün,

2- Özellikle ikea tarzı mobilyalarınızın sökülebilen her parçasını sökün,

3- Çam ve ayna olan mobilyaların paketlemesini firmaya bırakın,

4- Mobilyaların vida ve bağlantı elemanlarını içine notlar koyarak şeffaf poşetlere doldurun,

5- Çok aır olan mobilyalarınızı ilk önce onları taşımalarını ve kamyonun en önüne yerleştirin,

6- Gardrop gibi sökmesi ve kurması sor olan eşyaları en sona bırakın ve yeni evde de ilk önce onları kontrol edin böylece iyi montajı yapılmamış ise tekrar bir inceleme fırsatı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir